Amikor megkaptam a Big Green Egg nevű zseniális szerkezetet, rögtön neki estem az internetnek és a BGE szakértők youtube csatornáinak, mert ugyan a BGE használata egyszerű, de elsőre egyáltalán nem tűnik annak. Aztán jó néhány film megnézése után megpróbáltam használatba venni. Majdnem sikerrel. Az ember hamar rájött, hogy az útmutatókból pont az nem derül ki, amitől igazán komfortosan érzed magad a Nagy Zöld Tojás társaságában. Ebben a rövid blog bejegyzésben ezeket az apróságokat említem meg, melyek segíthetnek abban, hogy a vendégeid előtt ne szenvedj látványos kudarcot.
Kezdjük a vásárlással. 5 különböző méretben kapható MS, S, M, L, XL. Az ára a mérettől függ. Nagyjából 600 ezer és 1,5 millió forint között van az alapcsomag. Az első kérdés, amely rögtön adódik és melyiket vegyem meg? Nekem L-es méret van. Tapasztalatom szerint ezt minimum 4 fő esetén érdemes beizzítani, de 10-12 főnél nagyobb társaságnál már nem ideális eszköz a vendéglátásra. Legalábbis olyan ételek elkészítése esetén, amelyekre én használom, de erről majd később. Az alapcsomagban majdnem minden benne van, ami a normál használathoz szükséges. Sőt van benne egy sütőkő is, ami szerintem felesleges, de erről szintén a későbbiekben beszélnék. Ami viszont nincs benne és mindenképpen vedd meg az az öntöttvas rács és a szilikonos hőálló kesztyű. E kettő nélkül gyakorlatilag használhatatlan a BGE. Érthetetlen, hogy miért nincs az alapcsomagban. Érdemes még gyújtókockát és füstölőfa chipset is venni az induláshoz. Ezeken kívül persze rengeteg hasznos, de főleg haszontalan dolgot tudsz vásárolni. Szerintem ezekre ráérsz később is, amikor már mestere vagy a BGE-nek és már nem csak egy-két fajta ételt tudsz készíteni benne. Én még itt tartok.
Mit lehet benne készíteni? Szinte mindent. Elsősorban húsokat. Marha, sertés, csirke, hal, de süteményeket és pizzát is. Az más kérdés, hogy mit érdemes, figyelembe véve a ráfordított időt, energiát. Nekem az a véleményem, hogy marha- és sertéssülteken kívül minden másra van praktikusabb megoldás is. Így aztán én még nem próbálkoztam más ételek elkészítésével a BGE-ben.
Hogyan készüljünk fel a használatára? Először is készítsük elő a BGE-t. Töltsük fel jó minőségű faszénnel. Tapasztalatom szerint ott érdemes faszenet venni, ahol árusítanak ilyen szerkezetet. Az alapcsomagban van egy zsák, az azért kitart jó darabig. Utána meg vagy vissza kell menni, vagy lehet online rendelni. A faszén közé érdemes füstölőfa chipset szórni. Nagy a választék belőlük, ízlés alapján lehet választani. Van aki szerint felesleges a használata, szerintem érzékelhető a hatása a húson. Rakjunk be egy-két gyújtókockát és az alapcsomagban levő gyújtóval indítsuk be a tüzet. Amikor már rendes lánggal ég, csukjuk le a fedelét, de az alsó és felső nyílást tartsuk teljesen nyitva. Én 100-120 fok körül kezdem őket fokozatosan zárni, s próbálom beállítani a kívánt hőfokot. Az alapcsomagban levő sütőkövet sosem használtam, mivel ha arra helyezném a húst, akkor a lé ráfolyna a faszénre és ezáltal az állandó hőmérséklet nem lenne biztosítható (szerintem). Ezért használom az öntöttvas rácsot, amelyre egy hőálló kerámia vagy vastálat helyezek. Ilyen tál beszerzése nem egyszerű. Praktikusan kereknek kell lenni és nagyjából 2-3 centiméterrel kisebb átmérővel kell rendelkeznie, mint a rács. Ez az optimális méret. Egy L-es BGE esetén így nagyjából 5 kg marha vagy sertéshús süthető benne. Ha elértük az optimális hőfokot, nálam ez 150 fok, behelyezzük a húsunkat a tállal együtt és vigyázzuk a tüzet órákon keresztül. Sokszor olvastam és láttam videóban, hogy ott lehet hagyni a BGE-t felügyelet nélkül. Szerintem nem lehet. Negyedóránként érdemes ránézni a hőmérőre, mert a hőmérséklet hajlandó elmászni. Én egyszer ott hagytam másfél órára, faszén lett a jó kis marhahúsból.
Akkor nézzünk egy receptet, ami nekünk nagyon bejött. Végy mondjuk 5 kg marhacombot. Lehetőleg egyben, de maximum két darabban. Előző nap tűzdeljük be fokhagymával és pácoljuk be. A pácra nem írok javaslatot, mert úgyis mindenkinek megvan a saját kedvenc változata. A tervezett sütés megkezdése előtt egy-két órával vegyük ki a hűtőből. Csináljuk meg az ágyat számára. Két verziót szoktunk készíteni, vagy alma és vöröshagyma vagy paradicsom, paprika és vöröshagyma. Nem túl apróra felszeleteljük őket és elhelyezzük a kerámia vagy vastál aljára. Ráöntünk egy kis vizet vagy egy doboz sört. Kinek melyik a szimpatikusabb. Ez nemcsak azért fontos, mert az ételünk sokkal finomabb lesz tőle, hanem azért is mert ez a biztosíték arra, hogy nem ég oda a mesterművünk. Besózzuk a marhahúst és serpenyőben egy picit körbe pirítjuk. Éppen csak annyira, hogy kapjon egy kis barna színt. Ráfektetjük az ágyacskájára a kerámia vagy vastálban és amikor a BGE hőmérséklete már állandóan a 150 fokon van, behelyezzük a sütőnkbe. Tapasztalatom, hogy egy 2-3 kilós hús nagyjából 3 óra alatt egy 4-5 kilós jó 4,5 óra alatt készül el. A BGE-t nyitogatni nem célszerű, mert ilyenkor elmászik a hőmérséklet. Mi egyszer szoktuk, a tervezet sütési idő felében, amikor is átforgatjuk a húst és ellenőrizzük, hogy az ágy kellően nedves alatta. Amikor készen vagyunk, a húst kivesszük, félórát letakarva pihentetjük. A BGE alsó és felső nyílását teljesen elzárjuk. A tűz szépen elalszik, a készülék kihűl. A maradék faszén legközelebb használható. Mit csinálunk az ággyal? Leturmixoljuk és isteni szósz lesz belőle. Sokat dob az elkészült sült marhahúsunkon. JÓ ÉTVÁGYAT!