Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Egy vita margójára

2024-05-31
Miért volt május 30.-a egy felejtős nap a magyar politikában? Lehet-e érdemi hatása az MTVA választási műsorának az EP eredményekre? Kinek sikerült alul/felül múlnia az előzetes várakozásokat?

Május 30.-án lement a "VITA" a Magyar Televíziónak nevezett propagandaintézmény főműsor idejében. A "vitára", valamint az azt megelőző vagy követő eseményekre szeretnék 11 pontban reagálni, hiszen a műsorban is 11 politikai párt képviseltette magát.

1) Azok a politikusok (Donáth, Dobrev, Magyar), akik előzetesen nagy "pofával" nyilatkoztak arról, hogy nem fogadják el az MTVA által meghatározott játékszabályokat és arról fognak beszélni, ami szerintük fontos, szépen beálltak a sorba és illedelmes óvodásként viselkedtek a közel kétórás műsorban. Nem volt kibeszélés, csak mellébeszélés.

2) Van egy kialakult kép az ellenzéki oldalon, hogy kik nézik az M1-et és kik szavaznak a Fideszre. Ezt a képet egyértelművé tette Deutsch Tamás, aki pár szót (dollárbaloldal, háború, Gyurcsány, Soros) ismételgetett eszelősen a rendelkezésére álló 8 percben, igazolva azt a feltételezést, hogy a szavazóbázisuk felfogó képessége ennél bonyolultabb összefüggések értelmezésére nem képes. Ugyanakkor azok az ellenzéki politikusok, élén Dobrev Klárával, akik a felszólalásaikban többször is a nézők szemére hányták, hogy ti ostoba, megvezetett emberek vagytok, saját magukról állítottak ki szegénységi bizonyítványt. Nem beszélve arról, hogy ezzel egy dolgot biztosan elértek, senki nem fog átszavazni rájuk.

3) A Kutyapárt ötlete, hogy egy humoristát küld ebbe a "vitának" nevezett műsorba, nagyot szólt volna, ha egy artikulálni képes, vicces ember képviselte volna őket. Így csak potenciális szavazókat vesztettek.

4) Az a pár politikus (Huszár Viktor, Róna Péter, Pekárné Farkas Emese), akik komolyan vették, hogy alapvető feladatuk a nézők tájékoztatása lenne pártjuk politikai programjáról, sajnos súlytalanok voltak. Személyükben sem voltak alkalmasak erre a szerepre és a környezet sem volt megfelelő ehhez, pedig amit mondtak, figyelemre méltó volt, de tartok tőle a nézők közül nagyon kevesen jegyezték meg a mondandójukat.

5) Az érthető, hogy jelenleg Magyar Péter a helyét keresi a magyar politikai palettán, igyekszik magát kellő távolságba helyezni a Fidesztől és a többi ellenzéki erőtől (DK, MSZP, Momentum) és folyamatosan beszól mindkét oldalnak. De óriási politikai hiba volt részéről, hogy rendőröket hívott a DK-sokra a műsort megelőző felszólalásán (még ha igaza is volt abban, hogy egy TISZA párti rendezvényen ne lengessenek DK-s zászlót). A Fidesz-t leváltani csak koalíció tudja és egyébként is az országnak koalíciós kormányra van szüksége. Az egypárti diktatúrákból (MSZMP, Fidesz) elég volt. Kellene vagy 20-30 év, amíg felnő egy olyan politikusi nemzedék, amely képes a mások véleményére is figyelve irányítani az országot. Ezt egy hosszú koalíciós időszakban lehetne megtanulni.

6) Deutsch Tamás azzal, hogy papagáj módra szajkózta a Fidesz bűvös kommunikációs szavait, óriási lehetőséget adott az ellenzéknek, hogy cáfolhassák a nyilvánvaló hazugságokat. Egyikőjük sem tette meg. Nem kérdezték meg tőle, hogy Orbán Viktor megszavazta-e az EU Oroszország elleni szankciós intézkedéseit (háborúpárti baloldal?). Nem kérdezték meg tőle, ki finanszírozza a Fideszt, a Megafont, a CÖF-öt (guruló dollárok vs adófizető pénze vagy guruló rubelek). A labda fel volt adva, de elfelejtették leütni.

7) A műsor után különböző hírcsatornák által készített utcaképek, gyors interjúk azt mutatják, hogy a "vita" hatása nulla volt a választási szándékra. Senkit nem győzött meg egy másik párt álláspontja, senki nem változtat kialakult választási preferenciáján. Politológusok szerint a szavazók egy jelentős része csak a szavazófülkében hozza meg a végleges döntését. Eszerint vannak az elvhű szavazók, akik a tényektől, érvektől függetlenül arra szavaznak, akibe egyszer már beleszerettek és vannak a random szavazók, akik a szavazófülke magányában arra szavaznak, akiknek a nevét el tudják olvasni a szavazólapon.

8) A jelenlévő politikusoknál csak a két műsorvezető volt feszültebb. Nem tudták eldönteni, hogy a szakma szabályainak vagy a megbízóik elvárásának feleljenek meg. S bár voltak részrehajló megnyilvánulásaik, alapvetően a kötelező szakmai minimumot hozták.

9) Voltak olyan politikusok, akikről nehéz volt eldönteni, hogy mire is gondoltak, amikor felkészültek az esti műsorra és stratégiát választottak maguknak. Ungár Péter és Toroczkai László hol ellenzéki, hol kormánypárti véleményt hangoztatott, de leginkább lényegtelent. Mintha politikai identitás zavaruk lenne. Donáth Annánál az volt az érzés, mintha rögtönözne, azt mondja, ami az eszébe jut. De nem sok lényeges vagy értelmes jutott neki.

10) Az este legnagyobb politikai vesztese Márki-Zay Péter volt. Folyamatosan olyat mondott, amit a többiek érthető okokból nem akartak hallani. Igazi elszámoltatás azokkal szemben, akik Magyarországot az Unió legkorruptabb és a legszegényebb (ma már az) országává tették. Toroczkai is láthatóan sokkal inkább Ursula von der Leyenre koncentrált, mintha ő tehetne erről. MZP nem potenciális koalíciós partner a többiek számára ezzel a szöveggel, mert sár, az van mindenkin.

11) S hogy mi értelme volt ennek a műsornak? Az amit egy, az utcán megszólított választópolgár mondott valamelyik hírcsatornának. "de, legalább volt". Szegény ember vízzel főz, a mai magyar demokráciában már ez is komoly eredmény. Örüljünk neki. Putyin még 1000 kilométerre van tőlünk.

https://www.michaellackner.hu/

Hozzászólások (0)